Plusy i minusy zakupu bieżni do użytku domowego: Kompleksowy przewodnikBieżnie to maszyny, które symulują chodzenie, bieganie lub wchodzenie po schodach, pozostając w pomieszczeniach zamkniętych. Innymi słowy, są to urządzenia stacjonarne, które umożliwiają wykonywanie ćwiczeń aerobowych bez wychodzenia z domu. Bieżnie mogą pomóc Ci w utrzymaniu dobrej kondycji bez konieczności wychodzenia na zewnątrz podczas złej pogody lub obawy o swoje bezpieczeństwo po zmroku. Co więcej, w przeciwieństwie do śledzenia liczby kroków pokonywanych każdego dnia za pomocą urządzenia noszonego na ciele lub chodzenia po schodach zamiast windy w pracy, korzystanie z bieżni jest prawie tak wygodne, jak siedzenie na kanapie i oglądanie telewizji podczas pocenia się. Bieżnia oferuje wiele korzyści w porównaniu z bieganiem i joggingiem na świeżym powietrzu: jest wygodna, bieżnie w pomieszczeniach są generalnie bezpieczniejsze niż te na zewnątrz, ponieważ nie ma ryzyka potknięcia się lub upadku w przypadku, gdy nie czujesz się dobrze; dodatkowo, szybsze bieganie na bieżni może być bardziej wymagające niż na zewnątrz, ponieważ masz mniejszą zmienność terenu od płaskich powierzchni i możesz dostosować poziomy nachylenia znacznie łatwiej niż w przypadku biegania na zewnątrz.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni?

Istnieje kilka ważnych rzeczy do rozważenia przy wyborze bieżni i każdy model pochodzi z własnym unikalnym zestawem cech. Typowe cechy, których należy szukać przy zakupie nowej bieżni obejmują: - Konsola i wyświetlacz: Zawsze szukaj bieżni z dużą konsolą i wyświetlaczem. Wyświetlacz powinien być łatwy do odczytania, pokazywać wszystkie potrzebne informacje i być prosty w obsłudze.

- Poziom hałasu: Bieżnie są zazwyczaj bardzo głośne. Jeśli jesteś wrażliwy na hałas, poszukaj modelu z systemem redukcji hałasu.

- Poziomy oporu: Im więcej poziomów oporu ma bieżnia, tym więcej jest opcji dotyczących intensywności.

- Obciążenie: Zawsze szukaj bieżni, której nośność jest większa niż Twoja.

- Poziom nachylenia: Niektóre bieżnie pozwalają na regulację poziomu nachylenia. Jest to przydatne do symulacji biegu pod górę, który jest świetny do budowania siły w nogach.

- Możliwość składania i przenoszenia: Ta funkcja przyda się, jeśli planujesz przenieść bieżnię w inne miejsce.

- Cena: Zakres cenowy bieżni jest tak szeroki, jak różnorodność funkcji, które oferują.

- Gwarancja: Zawsze przed dokonaniem zakupu sprawdź gwarancję bieżni. Im dłuższa gwarancja, tym lepiej.

Jak używać bieżni, aby schudnąć?

W zależności od Twoich celów fitness, możesz używać bieżni do spalania tłuszczu, poprawy sprawności sercowo-naczyniowej lub wzmocnienia nóg. Aby schudnąć, dąż do spędzenia co najmniej 30 minut na bieżni co najmniej trzy razy w tygodniu, z 10-minutowymi okresami rozgrzewki i ochłodzenia za każdym razem. Jeśli chcesz schudnąć przy pomocy bieżni, musisz utrzymać intensywność ćwiczeń na tyle wysoką, by uzyskać tętno powyżej 120 BPM. Gdy będziesz bardziej sprawny, możesz zwiększyć intensywność i podnieść poziom spalania tłuszczu. Możesz również urozmaicić swoją rutynę na bieżni treningiem interwałowym, treningiem na wzniesieniach i zmianami prędkości. Jeśli dopiero zaczynasz, staraj się stopniowo zwiększać długość treningów i upewnij się, że dajesz sobie wystarczająco dużo odpoczynku pomiędzy sesjami.

Korzyści z używania bieżni

- Nie musisz wychodzić na zewnątrz w złą pogodę: Jeśli nie lubisz ćwiczyć w złej pogodzie, bieżnia jest świetną opcją.

- Na bieżni możesz biegać szybciej: To może być dobra rzecz, jeśli szukasz wyzwania dla siebie.

- Na bieżni możesz lepiej kontrolować teren: Jeśli biegasz po pagórkowatej drodze, nachylenie będzie się często i nieprzewidywalnie zmieniać, podczas gdy teren na bieżni jest łatwy do kontrolowania.

- Możesz skupić się na formie: Jeśli masz problem ze zwróceniem uwagi na formę podczas biegania na zewnątrz, bieżnia może pomóc Ci zachować koncentrację.

- Możesz zbudować większą siłę mięśni: Bieganie pod górę, bieganie na stromym nachyleniu i zwiększanie oporu na bieżni może pomóc Ci zbudować więcej siły.

- Bieżnia nie jest zależna od pogody: Jeśli pójdziesz pobiegać na zewnątrz i nagle zacznie padać, możesz wrócić do środka.

- Bieżnie są łatwiejsze do śledzenia postępów na nich: Ponieważ możesz kontrolować prędkość, nachylenie i inne czynniki, możesz lepiej śledzić swoje postępy.

Chociaż bieżnie dają ci pewne korzyści, negatywy są znaczące. Zawsze lepiej jest być aktywnym na świeżym powietrzu. Zyskasz korzyści zdrowotne, nawet jeśli nie będziesz biegać. Możesz chodzić, jeździć na rowerze lub nawet po prostu stać i rozciągać się, aby uzyskać korzyści zdrowotne. Będziesz czuć się lepiej o sobie i mieć więcej energii, jeśli pójdziesz na spacer na zewnątrz, niż jeśli będziesz biegać na bieżni.