Jak zmotywować się do ćwiczeń: Najlepsze sposoby, by nabrać formyJeśli kiedykolwiek zacząłeś nowy trening lub reżim fitness, wiesz, że nie jest łatwo trzymać się go. Zdobywanie kondycji i zdrowia powinno być przyjemne, a nie przykrym obowiązkiem. Ale dla większości z nas, to jest dokładnie to, co czuje trening. Trening może wydawać się ostatnią rzeczą, na którą mamy ochotę po długim dniu w pracy lub szkole i obowiązkach, takich jak opieka nad dziećmi lub innymi członkami rodziny. Ale prawda jest taka, że znalezienie czasu na ćwiczenia jest kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia i optymalnego zdrowia. Ćwiczenia fizyczne przynoszą wiele korzyści - mogą obniżyć poziom stresu, zmniejszyć niepokój, zwiększyć pewność siebie i wzmocnić układ odpornościowy. Wszyscy mamy różne potrzeby i zainteresowania związane z fitnessem, ale jedna uniwersalna prawda pozostaje: Potrzeba motywacji, aby uzyskać formę - czy to chodzenie na siłownię regularnie, czy po prostu uderzanie na podwórko dla niektórych cardio w ładne dni. Podjęcie tego pierwszego kroku wymaga odwagi i wiary w możliwość osiągnięcia sukcesu. Oto kilka wskazówek, jak znaleźć motywację do częstszych ćwiczeń.

Zaplanuj swój trening

Jeśli chcesz zmotywować się do częstszych ćwiczeń, ważne jest, aby zaplanować i przygotować się do swoich treningów. W ten sposób nie będą one tylko spontaniczną decyzją, którą podejmujesz pod presją chwili - ale raczej czymś, do czego już się przygotowałeś i co zaplanowałeś. Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt i ubrania do aktywności, którą zamierzasz wykonywać.

Być może będziesz musiał zainwestować w kilka elementów wyposażenia, takich jak maty do jogi, taśmy oporowe, ciężarki lub lina do skakania, jeśli planujesz ćwiczyć w domu. Jeśli wybierasz się na siłownię, upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, spakowane do torby przed wyjściem, więc nie będziesz miał wymówki, aby nie iść, gdy już tam dotrzesz.

Ustal realistyczne cele

Jeśli ustawiasz się na porażkę, próbując być super fit i zdrowy w ciągu zaledwie kilku tygodni, nie uda ci się. Potrzeba czasu, aby dostać się do kształtu i tworzyć zdrowe nawyki. Jeśli chcesz zmotywować się do częstszych ćwiczeń, zacznij od małego i wyznacz sobie realistyczne cele.

Na przykład możesz zacząć od wykonywania lekkich ćwiczeń w domu każdego dnia lub spaceru na zewnątrz przez pół godziny w każdy weekend. W miarę postępów i poczucia pewności siebie, możesz zwiększyć intensywność swoich treningów i dodać więcej ćwiczeń do swojej rutyny, jeśli chcesz.

Kiedy już osiągniesz małe cele i ukształtujesz zdrowe nawyki, będzie Ci o wiele łatwiej kontynuować i wciąż motywować się do częstszych ćwiczeń.

Znajdź ćwiczenie, które kochasz

Jednym z najlepszych sposobów na zmotywowanie się do częstszych ćwiczeń jest znalezienie rodzaju treningu, który faktycznie lubisz robić. Jeśli masz pasję do pewnego rodzaju treningu, jesteś o wiele bardziej prawdopodobne, aby utrzymać się z nim i zachować motywację.

Na przykład, jeśli zawsze marzyłeś o zostaniu guru jogi lub podoba Ci się idea medytacji i bycia w stanie zen, joga jest zdecydowanie dla Ciebie. Jeśli jesteś bardziej energiczny i lubisz się ruszać i dużo pocić, spróbuj pójść pobiegać lub zaangażować się w sport, taki jak koszykówka, piłka nożna czy tenis.

Jeśli masz problemy ze znalezieniem ćwiczenia, które lubisz, możesz spróbować zmienić rzeczy i eksperymentować z nowymi rzeczami. Istnieje tak wiele rodzajów treningów i schematów fitness, że na pewno znajdziesz taki, który Ci odpowiada.

Użyj afirmacji

Innym świetnym sposobem, aby zmotywować się do ćwiczeń częściej jest użycie afirmacji. Są to pozytywne stwierdzenia, które powtarzasz sobie, aby poprawić swój nastrój i pewność siebie. Możesz znaleźć różne afirmacje online lub stworzyć własne.

Upewnij się, że jesteś konkretny ze swoimi afirmacjami, aby faktycznie działały. Na przykład możesz użyć poniższych afirmacji, które pomogą Ci wygospodarować czas na regularne ćwiczenia i zmotywować się do pójścia na siłownię: "Jestem zdyscyplinowany i zmotywowany" oraz "Ćwiczenia są dla mnie codziennym priorytetem". Zrób to, co działa najlepiej dla Ciebie, ale upewnij się, że jesteś konkretny i pewny swoich stwierdzeń.

Wzmocnij się pozytywnymi myślami i słowami, a znacznie łatwiej będzie Ci się zmotywować do częstszych ćwiczeń.

Znajdź partnerów do ćwiczeń

Ćwiczenie z przyjacielem może być świetnym sposobem na zmotywowanie się do częstszego chodzenia na siłownię i zapobiec pomijaniu treningów. Badania pokazują, że ludzie częściej uczęszczają na grupowe zajęcia fitness i częściej ćwiczą, jeśli mają przyjaciela lub członka rodziny, który ich motywuje.

Jeśli masz przyjaciela, który również jest zainteresowany uzyskaniem sprawności i zdrowia, możesz zdecydować się na wspólne ćwiczenia i wzajemnie się motywować. Możecie pójść pobiegać w tym samym czasie, pójść na siłownię w tym samym czasie lub wykonywać ćwiczenia razem w domu. Można również zaangażować się w niektórych grup sportowych i ćwiczeń w swojej okolicy. Dołączenie do drużyny lub ligi i bycie częścią grupy może dać Ci motywację do konsekwentnego treningu.

Zobowiąż się do daty i trzymaj się jej

Jeśli ciągle zmagasz się z motywacją do ćwiczeń, być może będziesz musiał wywrzeć na sobie presję, aby się do nich dostosować. Dobrym sposobem na to może być wyznaczenie konkretnej daty. Wybierz datę w najbliższej przyszłości i powiedz sobie, że bez względu na wszystko pójdziesz tego dnia na siłownię.

Jeśli czujesz, że nie masz czasu, aby iść na siłownię, zawsze możesz ćwiczyć w domu. Nie tylko stworzy to presję, której potrzebujesz, aby przejść przez, ale także pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze i zapobiec wymówkom, dlaczego nie możesz iść na siłownię.

Jeśli masz problemy ze znalezieniem motywacji do ćwiczeń w domu, zdobądź przenośną siłownię, którą możesz zabrać w dowolne miejsce. To da Ci dużo elastyczności i pomoże Ci pozostać spójnym i zmotywowanym z treningami.

Możesz myśleć, że zdrowy styl życia i regularne ćwiczenia są nudne i nieciekawe, ale prawda jest taka, że uzyskanie sprawności fizycznej jest faktycznie zabawne i przyjemne. To świetny sposób na rozładowanie stresu, poznanie nowych ludzi i rzucenie sobie wyzwania. Jeśli masz problemy ze znalezieniem motywacji do częstszych ćwiczeń, spróbuj wdrożyć te wskazówki.

Być może okaże się, że lubisz ten proces i nawet nie zauważysz, jak wiele czasu upłynęło.