Trening z hantlami: co powinieneś wiedzieć zanim zacznieszTrening siłowy z hantlami to świetny sposób na trenowanie mięśni i budowanie siły. Używanie hantli zamiast maszyn pomoże Ci również rozwinąć silniejsze mięśnie, a nie tylko skupić się na jednej grupie mięśniowej. Łatwo zrozumieć, dlaczego tak wiele osób uwielbia ćwiczenia z ciężarem ciała: są one proste, opłacalne i nie wymagają specjalnego sprzętu. Potrzebujesz tylko czegoś do stania (np. podłogi lub maty do ćwiczeń) i czegoś do trzymania w każdej ręce: własnego ciężaru ciała. I chociaż hantle są znacznie rzadziej spotykane niż ławki czy sztangi w codziennych siłowniach, są tak samo przydatne w budowaniu mięśni i utracie tłuszczu.

Dlaczego powinieneś trenować z hantelkami

Jeśli nie jesteś pewien, dlaczego powinieneś zacząć podnosić z hantlami, oto kilka powodów: - Więcej grup mięśniowych pracujących. Kiedy podnosisz ze sztangą, zwykle pracujesz tylko mięśnie w plecach i ramionach. Ale kiedy podnosisz z hantlami, angażujesz całe ciało, aby podnieść, utrzymać i przenieść ciężar. To pomoże Ci zbudować siłę w całym ciele, a nie tylko w jednej grupie mięśniowej. - Lepsza postawa. Ponieważ hantle zmuszają do zaangażowania rdzenia i utrzymania prostego kręgosłupa, nie będziesz musiał się martwić o rozwój złej postawy z powodu złych nawyków podnoszenia sztangi. - Większa różnorodność w treningu. Możesz wykonać szeroki zakres ćwiczeń z hantlami, w tym ćwiczenia, których nie możesz wykonać za pomocą sztangi, takie jak prasa nad głową. Pomoże Ci to wymieszać treningi i zapobiec nudzie w Twojej rutynie.

Jak używać hantli do treningu siłowego

Kiedy używasz hantli do treningu siłowego, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Po pierwsze, zacznij od lżejszej wagi niż w przypadku sztangi lub innego sprzętu. To dlatego, że hantle są trudniejsze do kontrolowania niż sztanga, więc musisz być ostrożny. Dobrym pomysłem jest również rozpoczęcie od mniejszych ciężarów, ponieważ trenujesz każdą kończynę niezależnie. Kiedy podnosisz się ze sztangą, obie strony ciała przyczyniają się do podnoszenia. Z hantlami każda kończyna pracuje niezależnie, więc pamiętaj, aby odpowiednio dostosować swoje podnoszenie. Gdy opanujesz już umiejętność korzystania z hantli, możesz zwiększyć ich ciężar. I pamiętaj: jak w przypadku każdego rodzaju treningu siłowego, pamiętaj, by budować go powoli i unikać kontuzji.

Ćwiczenia z hantlami dla początkujących

 • Squaty: Squaty są świetnym miejscem do rozpoczęcia ćwiczeń z hantlami. Będziesz pracować całym dolnym ciałem, jednocześnie angażując swój rdzeń.
 • Lunges: Lungi to świetny sposób na trening nóg i pośladków. Pamiętaj, aby wykonywać je powoli i z kontrolą, aby zachować właściwą formę i zapobiec kontuzji.
 • Deadlifts: Deadlifts to ćwiczenie na całe ciało i świetny sposób na rozpoczęcie pracy z hantlami.
 • Wyciskanie na barki: Idealne dla górnej części ciała, prasy na ramiona pomogą zbudować siłę ramion, klatki piersiowej i tricepsów.
 • Biceps curls: To klasyczne ćwiczenie pomoże Ci wzmocnić i zbudować bicepsy.

Porady dotyczące bezpiecznego treningu z hantlami

 • Zawsze stosuj odpowiednią formę. Jest to szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynasz trening z hantlami, ponieważ musisz kontrolować każdy ciężar niezależnie. Może to być wyzwaniem, ponieważ hantle są mniejsze i cięższe niż sztanga, więc masz mniej miejsca na błędy.
 • Zacznij lekko. Kiedy dopiero zaczynasz, dobrze jest zacząć od mniejszych ciężarów. Pomoże Ci to opanować kontrolę nad każdym ciężarem, zapobiegnie kontuzjom i pozwoli skupić się na formie.
 • Nie spiesz się. Kiedy dopiero zaczynasz, ważne jest, aby poświęcić swój czas. Pomoże Ci to rozwinąć dobre nawyki podnoszenia od samego początku i zapobiec kontuzjom.

Najlepsze ćwiczenia z hantlami

 • Squaty: Squats to świetne ćwiczenie na całe ciało. Pracują twoje nogi, pośladki, rdzeń i górną część pleców.
 • Deadlifts: Deadlifts to ćwiczenie na całe ciało i świetny sposób na rozpoczęcie pracy z hantlami.
 • Prasa na ramię: Idealne dla górnej części ciała, prasy na ramiona pomogą zbudować siłę ramion, klatki piersiowej i tricepsów.
 • Biceps curls: To klasyczne ćwiczenie pomoże Ci wzmocnić i zbudować bicepsy.
 • Odwrócone rzędy: Odwrócone rzędy to świetny sposób na ukierunkowanie pleców i rdzenia.

Teraz, gdy wiesz, dlaczego powinieneś trenować z hantlami, jak używać ich do treningu siłowego i jakie ćwiczenia są najlepsze dla początkujących, nadszedł czas, aby zacząć budować siłę i tonować mięśnie. Zacznij od lżejszych ciężarów i skup się na właściwej formie, a będziesz na dobrej drodze do silniejszych mięśni i poprawy kondycji w krótkim czasie. Teraz, gdy już wiesz dlaczego powinieneś trenować z hantlami, jak używać ich do treningu siłowego i jakie ćwiczenia są najlepsze dla początkujących, czas zacząć budować siłę i tonować mięśnie. Zacznij od lżejszych ciężarów i skup się na prawidłowej formie, a będziesz na dobrej drodze do silniejszych mięśni i poprawy kondycji w krótkim czasie.