Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo podczas wspinaczki górskiejJeśli kiedykolwiek widziałeś zdjęcia ludzi wspinających się na wysokie, strome szczyty pokryte lodem i śniegiem, mogłeś się zastanawiać, czy to w ogóle bezpieczne, by wychodzić na zewnątrz. Ale spokojnie, wspinaczka górska to sport uprawiany od stuleci, który ma coraz więcej entuzjastów. Jeśli myślisz o spróbowaniu swoich sił w tym sporcie, dobra wiadomość jest taka, że jest on o wiele bezpieczniejszy, niż się wydaje. W rzeczywistości w trakcie tego procesu podejmuje się tak wiele środków ostrożności, że można to nawet nazwać ćwiczeniem integracyjnym. Istnieje wiele sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas wspinaczki - od poznania odpowiedniego sprzętu po współpracę z doświadczonym wspinaczem i wyszkolonym instruktorem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zachować zdrowie i bezpieczeństwo podczas wspinaczki górskiej.

Czego się spodziewać podczas wspinaczki górskiej

Istnieje wiele różnych rodzajów wspinaczki. Można się wspinać, używając tylko rąk i nóg lub z pomocą sprzętu, a także w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem wspinaczki wiedzieć, jaki rodzaj wspinaczki chcesz uprawiać. Wspinaczka halowa odbywa się na ściance wspinaczkowej, która może być częścią obiektu sportowego lub centrum rekreacyjnego. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie nauki, ponieważ instruktor służy pomocą, a zajęcia odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach i w kontrolowanym środowisku. Jeśli szukasz wyzwań i nie chcesz używać żadnego sprzętu, wybierz się na zewnątrz. Istnieje pięć głównych rodzajów wspinaczki na świeżym powietrzu:

- Top roping

- Indoor top roping

- Lead climbing

- Bouldering

- Multipitch climbing Top roping jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem wspinaczki na świeżym powietrzu. Polega ona na tym, że podczas wspinaczki jest się przywiązanym do liny. Wspinaczka z prowadzeniem polega na tym, że jedna osoba wchodzi na ścianę jako pierwsza, zakładając linę w trakcie wspinaczki, a następnie wszyscy inni wspinają się po linie, którą zostawili za sobą. Bouldering to wspinanie się po krótkich, niskich ścianach bez liny. Wspinaczka wielowyciągowa polega na wspinaniu się po jednym odcinku ściany, powrocie na dół, a następnie pokonaniu nowego odcinka ściany.

Nauka posługiwania się liną

Jeśli nie wiesz, jak korzystać z lin, powinieneś szybko się z nimi zapoznać, zanim wyruszysz na prawdziwą wspinaczkę. Właściwe węzły mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wspinaczy, więc nauka węzłów przed rozpoczęciem wspinaczki to świetny pomysł. Zły węzeł może zawieść, zwłaszcza w warunkach wysokiego stresu, więc znajomość odmian powszechnie stosowanych węzłów może uratować ci życie. Dlatego przed wyruszeniem na wyprawę sprawdź, czy nie ma zajęć lub seminarium, w którym mógłbyś wziąć udział. Najlepiej uczyć się z innymi ludźmi: Możesz uczyć się na ich błędach i vice versa. Istnieje wiele węzłów, które powinieneś znać, ale najbardziej podstawowe z nich to ósemka, dziewiątka i zaczep goździkowy.

Sprzęt zapewniający bezpieczeństwo

Wspinacze używają wielu rodzajów sprzętu, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wspinaczki. Sprzęt ten ma za zadanie pomóc w poruszaniu się, trzymaniu i podtrzymywaniu podczas pobytu na górze. Ważne jest, aby wiedzieć, do czego służy każdy element sprzętu, jak działa i dlaczego jest potrzebny.

- Buty - najlepsze buty do wspinaczki są sztywne i mają przyczepną gumową podeszwę. Zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić dobrą przyczepność podczas wspinaczki na każdej powierzchni.

- Uprząż - Uprząż to element wyposażenia, który obejmuje talię i uda i służy do przypinania różnych elementów wyposażenia.

- Lina - lina to kluczowy element wyposażenia, który służy do przypinania się do góry i przypinania do niej innych osób.

Rozgrzewka i rozciąganie

Przed wspinaczką lub jakimkolwiek innym intensywnym ćwiczeniem fizycznym należy przeprowadzić rozgrzewkę, wykonując mało obciążające ćwiczenia aerobowe. Może to być spacer, wędrówka lub bieg, w zależności od miejsca, w którym będziesz się wspinać. Gdy mięśnie są już rozgrzane, należy rozciągnąć mięśnie nóg, ramion i barków. Wspinaczka to trening całego ciała, dlatego należy rozciągnąć wszystkie główne grupy mięśni. Dodatkowo rozciąganie może pomóc zmniejszyć bolesność mięśni po wspinaczce.

Wybieranie drogi i podstawy

Sprzęt wspinaczkowy został zaprojektowany tak, by można go było używać przy każdej pogodzie, ale ważne jest, by wiedzieć, kiedy używać jakiego sprzętu. Na przykład używanie liny w mokrych warunkach może być bardzo niebezpieczne, ponieważ woda może przedostać się do środka liny i spowodować jej uszkodzenie. Ważne jest także, aby wiedzieć, jaki rodzaj wspinaczki będzie się uprawiać. Różne rodzaje skał mają różne właściwości, a określony sprzęt lepiej sprawdza się na określonych powierzchniach.

Wybierz odpowiedni sprzęt do każdej wspinaczki i upewnij się, że jest on w dobrym stanie. Sprawdzaj swój sprzęt przed każdą wspinaczką, aby upewnić się, że nie jest zużyty lub w inny sposób uszkodzony. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy ze sprzętem, wymień go przed następną wspinaczką.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego zachowania podczas wspinaczki

Wspinaczka to sport, który wymaga koncentracji i skupienia. Nie oznacza to, że powinieneś być w stanie nadmiernego skupienia, ale powinieneś być świadomy swojego otoczenia i tego, co robisz. Skup się na wspinaczce, ale nie bądź tak skupiony, by nie zwracać uwagi na to, co dzieje się wokół ciebie. Pozostań w kontakcie z partnerami wspinaczkowymi. Zwracaj uwagę na sygnały świadczące o tym, że wspinaczka może być zbyt trudna lub zbyt niebezpieczna.

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której poczujesz się niekomfortowo lub niebezpiecznie, nie bój się o tym mówić. Celem jest zachowanie szacunku, bezpieczeństwa i odpowiedzialności podczas uprawiania tego sportu.

Zakończenie

Wspinaczka górska może wydawać się niebezpieczna i przerażająca, ale w rzeczywistości jest to świetny sposób na zdobycie trochę ruchu i zobaczenie pięknego krajobrazu w tym samym czasie. Podczas wspinaczki górskiej używa się wielu sprzętów i ważne jest, by wiedzieć, jak ich używać, by zachować bezpieczeństwo. Ponadto ważne jest, aby przed wspinaczką zrobić rozgrzewkę i rozciągnąć się, aby nie nabawić się kontuzji. Upewnij się też, że prawidłowo wybierasz drogę, aby nie zrobić sobie krzywdy. Pozostań w kontakcie ze swoimi partnerami wspinaczkowymi i upewnij się, że zachowujesz się bezpiecznie podczas wspinaczki, aby nie doznać obrażeń.